Genel Seçimler

RASİM AKKAYA’NIN İZLEDİĞİ SEÇİM STRATEJİSİ

12 Haziran’da yapılacak 24. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için devlet memurluğu görevinden istifa ederek CHP İstanbul 1. Bölge Milletvekili Aday Adayı olan Rasim AKKAYA, 11.03.2011 tarihinden, listelerin YSK’na verildiği 11.04.2011 tarihine kadar süren aday adaylığı sürecini en verimli olacak şekilde kullanmaya çalıştı. Partiye aday adaylığı başvurularının yapıldığı günlerde  Ankara’da bulunan 18  MYK üyesinden Genel Başkan Yardımcıları; Gürsel Tekin, Süheyl Batum, Emrehan Halıcı, Mehmet Volkan Canalioğlu, İzzet Çetin, Gülsün A. Bilgehan ve Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil’le görüştü.

Rasim AKKAYA, CHP’nin İstanbul’da merkezi yoklama yaparak aday belirleme kararı almasına karşın, 17 yıldır Eğitim Müfettişi (ilköğretim müfettişi) olarak çalıştığı İstanbul’un Anadolu yakasındaki CHP ilçe örgütlerini ziyaret etmeden, Ankara’da CHP Genel Merkezi’nde Milletvekili adayı olmaya çalışma yöntemini izlemedi. CHP yerel örgütlerini tanımadan Ankara’da adaylık arayışında bulunmayan Rasim AKKAYA, öncelikle memur olması nedeniyle hiçbir zaman gidemediği ve siyaseten tanımadığı CHP’nin İstanbul İl başkanlığı ve 1. bölgedeki 14 ilçe başkanlıkları ile belediye başkanlıklarını ziyaretle siyasi çalışmalarına başladı.
Kadıköy, Maltepe, Kartal, Pendik, Tuzla, Adalar, Sultanbeyli, Şile, Ümraniye, Sancaktepe,  Çekmeköy, Ataşehir, Üsküdar ve Beykoz  ilçelerini ziyaret etmeden önce Cumhuriyet Gazetesi’nde 4 duyuru yayınlattı.

Duyuruların yayınladığı günlerde; CHP ilçe başkanları, yönetim kurulu üyeleri, kadın ve gençlik kolları üyeleri ve parti çalışanları ile gönüllü partilileri ve ilçe halklarını ziyaret etti. Bu ziyaretlerinde; Kadıköy CHP İlçe Başkanı Türer Ercan,       Maltepe CHP İlçe Başkanı  Atagün DUYGULU ve Lütfi BİNİCİ, Kartal CHP  İlçe Başkanı  Haydar OĞUZ, Tuzla CHP İlçe Başkanı Düzgün ACAR,  Sultanbeyli CHP İlçe Başkanı Hayati BOZKAYA, Şile CHP İlçe Başkanı Zeki ŞEN, Pendik CHP İlçe Başkanı Halit TEMİZ ve Beykoz CHP İlçe Başkanı İsmet KONCA ile Ümraniye, Adalar, Ataşehir, Çekmeköy, Sancaktepe ilçelerinde de öteki parti görevlileri ve gönüllülerle görüşmeler yapmıştır.

Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa FARSAKOĞLU, Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı  Süreyya ENSARİ, Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa ZENGİN ve Belediye Başkan Yardımcıları Nimet KARABULUT ve Ömer EKŞİOĞLU, Kartal ile Ataşehir belediyelerinde de bazı görevlilerle görüşmüştür.

Ankara’da ADD Genel Merkezi ile Eğitim-İş Genel Merkezlerini ziyaret ettikten sonra, yine Ankara’da  Kızılcahamam CHP İlçe Bakanı Oğuz AKÇAN, Kazan CHP İlçe Başkanı Hacı  Mahmut AYHAN ve Çamlıdere CHP İlçe Başkanı Hilmi MANDAL ve partili yurttaşlarla görüştü.

Rasim AKKAYA, İstanbul ve Ankara örgüt ziyaretlerini tamamladıktan sonra ilk seçici kurul olan 18 kişilik MYK üyeleri ile mülakaat adı verilen veya sadece kendini tanıtım amaçlı olarak bildirilen görüşmelerde hazırladığı 18 adet dosyayı  Genel Başkan Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU dahil olmak üzere bütün MYK üyelerinin bizzat kendilerine veya sekreterleri aracılığı ile sundu.

Rasim AKKAYA; Ankara’da İstanbul 1. Bölge için ön görüşmeleri yaptıkları bildirilen Genel Başkan Yardımcıları Sencer Ayata, İzzet Çetin ve Sena Kaleli ile görüştükten, sonra öteki MYK üyesi Genel Başkan Yardımcılarından; Süheyl BATUM, Mehmet Volkan CANALİOĞLU, Umut ORAN, Osman T. KORUTÜRK, Gülsüm A. BİLGEHAN, Engin ALTAY, Faik ÖZTRAK,
ve Emrehan HALICI ile görüşerek temaslarını tamamladı.

Rasim AKKAYA, 1 ay süren politik çalışmalarını tamamladıktan sonra Milletvekili adayı listesinde yer almadığının anlaşılması üzerine; siyasi çalışmalarını seçim bölgesindeki ilçelerde milletvekili adayı olan arkadaşları ile seçim irtibat büroları görevlileri ve gönüllü yurttaşlarla kamu görevine başladığı 12. Mayıs.2011 tarihine kadar devam ettirdi.

CHP İSTANBUL 1.BÖLGE MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

Rasim AKKAYA’nın aday adayı olduğu İstanbul 1. Bölgede CHP listesi şu şekilde oluşmuştur:
1. GÜRSEL TEKİN (Serbest)
2. OSMAN TANEY KORUTÜRK (Büyükelçi)
3. MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Maliyeci)
4. AYŞE ESER DANIŞOĞLU (Öğretim Üyesi)
5. ŞAFAK PAVEY (Diplomat)
6. İHSAN ÖZKES (Emekli)
7. FATMA NUR SERTER (Milletvekili)
8. MAHMUT TANAL (Avukat)
9. MÜSLİM SARI  (Bankacı)
10. CELAL DİNÇER (Vali Yardımcısı)
11. KADİR GÖKMEN ÖĞÜT (Diş Hekimi)
12. YAKUP AKKAYA (Matbaacı)
13. AYTEN KAYALIOĞLU (Bankacı)
14. HASAN BASRİ ÖZBEK (Mühendis)
15. HÜSNÜ SÜSLÜ (Doktor)
16. HASAN UZUNYAYLA (İş Adamı)
17. OSMAN YAZICI (Yönetici)
18. HİLAL DOKUZCAN (Mühendis)
19. İHSAN GÜLİZ KAPTAN (Eczacı)
20. HAKAN ERDEMİR (Serbest)
21. MEHTAP DÜZOVA (Öğretmen)
22. ALİ KOÇ (Gazeteci)
23. ARAS ARSLAN (Dil bilimci)
24. BAHAR ÖZAY (Yönetici)
25. DERYA ŞENTÜRK (İktisatçı)
26. EMRAH KÖKSAL (Avukat)
27. ALİ YILDIZ (Ticaret)
28. MURAT GÜNEL (Müteahhit)
29. REŞAT ŞAHİN ÖZTÜRK (Ekonomist)
30. MERİH TÜRE (İşletme)

ANKETLER

[poll id="2"]

RASİM AKKAYA’NIN SİYASET DÖNEMİ:

22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan 23.dönem milletvekili genel geçiminde İstanbul 1. Bölge’den DSP Milletvekili Aday Adayı oldu. DSP’nin seçime katılmaması nedeniyle seçimlerden önce 02 Temmuz 2007 tarihinde kamu görevine döndü. Maltepe bölgesinde ilköğretim müfettişliği görevini yaparken Kızılcahamam Belediye Başkanlığı’na aday olmak için 01.Aralık.2008 günü tekrar kamu görevinden istifa etti. Seçilememesi nedeniyle 21.Nisan.2009 Salı günü İstanbul’da kamu görevine tekrar başladı. Halen, İstanbul – Kadıköy Bölgesi’nde Eğitim Müfettişi olarak görevini sürdürürken, 10.03.2011 Perşembe günü kamu görevinden istifa ederek CHP’den İstanbul 1. Bölge Milletvekili Aday Adayı oldu.

RASİM AKKAYA, DSP’DEN KOPUŞU VE ATA-BABA OCAĞI CHP’YE KATILIŞ SÜRECİ

DSP’den milletvekili aday adayı ve belediye başkan adayı olan  Rasim AKKAYA, partinin kurucusu Rahşan Ecevit’in DSP’den istifa etmesi üzerine ECEVİT ismi ile ilişkisi kalmayan DSP’den “DSP İLE GÖNÜL BAĞIM SONA ERDİ” açıklaması yaparak yollarını ayırdı. Rasim AKKAYA 25.09.2009 tarihli açıklaması şöyle:

“29 Mart 2009 yerel seçimlerinde DSP’den Kızılcahamam Belediye Başkan Adayı olan Rasim AKKAYA “24 yıldan bu yana sempatizanı, seçmeni, milletvekili aday adayı ve belediye başkan adayı olduğum DSP’nin son olağanüstü genel kurulunda alınan sonuç, DSP ile gönül bağımı sona erdirmiştir.

Seçimlerde beklenilen sonucun alınamadığını beyan ederek parti genel başkanlığından istifa eden Sayın Zeki SEZER’le aynı sorumluluğu taşıyan parti meclisi üyelerinin istifa etmeyerek, faydacı bir yaklaşımla yeni yönetimde de yer almaları beni partiden soğutmuştur. Ardından kurucu genel başkan Sayın Rahşan ECEVİT’in de kurduğu partiden ECEVİT adı ile ilgisi kalmadı diyerek istifa etmesi üzerine benim için de DSP olgusu siyaseten sona ermiştir” dedi.

Rasim AKKAYA, 29 Mart seçimlerinde kendisine güvenerek oy veren ve  Ankara ilçeleri arasında DSP’nin aldığı en yüksek ikinci oy oranına ulaştıran hemşehrilerine de teşekkürlerini bildirmiştir”.

Rasim AKKAYA, DSP’den koparak CHP’nin yeni sürecinde  Ata-Baba ocağı CHP saflarına katıldı.